کمپرسور اسکرو

هدف ما بررسی و تحقیق کامل درباره کمپرسور اسکرو که متداول ترین کمپرسور برای ایجاد هوای فشرده است. کمپرسور در زمینه های مختلفی مانند ساخت سد های بزرگ، انجام تخریب های بزرگ، صنعت الکترونیک، صنعت ساختمان سازی، صنعت خودروسازی، صنایع شیمیایی، کندن حفره های عمیق و در صنعت هواپیماسازی و غیره کاربرد دارد. ساختار کمپرسور اسکرو به صورت پیچی و دورانی شکل دارایدنده های نر و ماده از نوع جا به جایی مثبت است که برای فشرده سازی حداکثری هوا در مواقعی که کمپرسورهای دیگر، مانند مدل پیستونی پاسخگو نیست استفاده می شود. کمپرسور اسکرو، مکش هوا با حجم های متفاوت و سپس فیلتر کردن هوا و فشرده سازی آن به صورت پیوسته بر اساس توان فشار بار صورت می گیرد. این کمپرسور برخلاف کمپرسورهای پیستونی در هنگام فشرده سازی هوا، ضربه و موج ایجاد نمی کند. کمپرسور با دوران دنده های مکمل مانند پیچ در راستای مثبت جا به جا می شود و هوای مورد نیاز را متراکم و به سمت جلو پیش میراند. هوای فشرده شده توسط لوله ها به مخزن ذخیره سازی هوا  منتقل می شود. کمپرسور اسکرو به منظور ذخیره سازی گاز در زمینه پروژه های سنگین که نیاز به فشار بار بالا برای فشرده سازی هوا طراحی شده است. کنترل این دستگاه فشار هوا توسط قطعه ای به اسم اسلاید ولوی که در داخل کمپرسور نصب شده انجام می شود. کنترل کمپرسور بسته به تعداد اسلاید ولوی  3 یا 4 مرحله کنترل دستگاه صورت می گیرد. امروزه کنترل کمپرسور اسکرو خطی به دلیل نصب اسلاید ولوی خطی در داخل آن به شکل پیوسته و در هر نقطه مورد نظر انجام می شود. کنترل کمپرسور یعنی اسلاید ولو در هر زمان و مکان با بررسی ظرفیت دستگاه اجازه ورود هوا را به داخل آن می دهد.

کمپرسور اسکرو از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

کمپرسور اسکرو از قطعات مختلفی مانند: فیلتر مخصوص روغن، بلبرینگ از جنس فولاد، فیلتر هوا، موتور، دریچه های مکش هوا، مخزن ذخیره سازی،  دریچه های تخلیه هوای فشرده ، روتور، قسمت کنترل دستگاه، بخش جدا کننده و انواع پیچ، مهره و واشر ساخته شده است. کمپرسورها بر اساس نوع سوختی که استفاده می کنند دارای شکل های مختلفی هستند که رایج ترین آنها در کشور ما کمپرسور نوع دیزلی و سوخت موتور دیزل آن گازوئیل می باشد. هواساز کمپرسور دیزل اصلی ترین بخش کمپرسور است که فشرده سازی هوا را بر عهده دارد. بنابراین هر چقدر کیفیت هواساز کمپرسور دیزلی بالاتر، مرغوبیت کمپرسور دیزل نیز بالاتر خواهد بود. کمپرسور دیزلی نیز جزء بهترین کمپرسورها با قدرت تولید فشار باد بالا است که در صنایع بزرگ و پروژه های سنگین استفاده می شود. کمپرسور اسکرو با توجه به نوع و کاربردش به دو شکل خشک و روغنی طراحی و ساخته می شود.

کمپرسور اسکرو خشک

کمپرسور اسکرو خشک طوری طراحی شده که هیچ روغنی جهت روانکاری دنده های آن استفاده نمی شود. این نوع کمپرسورها در صنایع غذایی و دارویی استفاده می شوند. نگهداری این نوع کمپرسور به دلیل حساسیت بالای این سیستم ، دقیق تر می باشد زیرا این نوع کمپرسور تحمل دورهای زیاد با دماهای بالا را ندارد. بالاترین فشار تولید شده توسط کمپرسور خشک 3 بار ( یعنی شدت هوای فشرده شده خروجی 3 برابر هوای ورودی ) است

کمپرسور اسکرو روغنی

در کمپرسور اسکرو روغنی، روغن کاری چرخ دنده های مارپیچی شکل کمپرسور به شکل مداوم انجام می شود. روغنکاری در کمپرسور روغنی کاملاً مکانیزه و به صورت خودکار است که همین عامل باعث روان شدن دندها و عدم ایجاد اصطکاک و دمای بالا می شود. کمپرسور های روغنی به دلیل روغن کاری پیوسته چرخ دنده ها دارای توان  بالا برای چرخش با دور زیاد در مقایسه با کمپرسور خشک است. توان خروجی این کمپرسور برای فشار تولید شده 8 تا 13 برابر فشار هوای ورودی است.

هدف شما از خرید کمپرسور اسکرو چیست؟

کمپرسور ها انواع مختلفی با توجه به کاربردشان دارند. شرکت ها و مراکز صنعتی با توجه به نیاز خود کمپرسور مورد نظر را با توجه به ظرفیت آن انتخاب می کنند. عوامل مهمی در میزان قیمت کمپرسور اسکرو تاثیر دارد که این عوامل شامل مواردی مانند، شدت فشار هوای تولید شده توسط دستگاه، میزان مصرف ( کم، متوسط، زیاد ) و داشتن قطعات با کیفیت مانند هواساز کمپرسور به کار رفته در آن است. نکته قابل تامل و مهم برای خرید کمپرسور در نظر گرفتن درباره میزان باد مورد نیاز توسط هوای فشرده شده است. کمپرسورهای بزرگ برای مصارف در مکان های صنعتی و انجام کارهای سنگین استفاده می شود. همچنین کمپرسورهای کوچک برای تولید فشار کمتر و مصارف پایین تر کاربرد دارد.

 • خرید اولین دستگاه کمپرسور برای استفاده در محل کار
 • عدم کارایی کمپرسورهای پیستونی
 • عدم کارایی دستگاه های قبلی و نیاز به تعویض آن
 • بزرگ تر کردن کمپرسور به دلیل نیاز بیشتر برای فشرده سازی هوا
 • نحوه  استفاده از کمپرسور ها باید به اشخاص آموزش داده شود و تا از آسیب های ناشی از خطای انسانی جلوگیری شود. یکی از راه های شناخت کمپرسور ها، یاد گیری این دستگاه و شناخت دقیق واحد های اندازه گیری آن است. بنابراین ما در راستای کمک به استفاده کنندگان آن به طراحی سوالات در مورد نحوه استفاده از کمپرسور اسکرو می پردازیم. تا شما را بیشتر با کمپرسور آشنا کرده  و در انتخاب بهتر این دستگاه راهنمایی کنیم. نوع کمپرسور مورد نظر باید از لحاظ میزان هوای فشرده شده مورد نیاز با توان کمپرسور متناسب باشد. مثلاً در عملیات غواصی و یا آتش نشانی به کپسول  هایی با هوای فشرده

  شده تا 330 فشار بار هوای ورودی نیاز است که این کار توسط کمپرسور هوا انجام می شود. در هنگام خرید به میزان فشار بار و کیفیت هواساز کمپرسور با توجه به نیازتان حتماً دقت کنید.

   

  مفهوم cfm در کمپرسور اسکرو چیست؟

  در کمپرسور اسکرو فشرده سازی هوا در حجم معین اندازه گیری می شود. اندازه گیری هوا حجم هوای فشرده با واحدی به اسم cfm سنجیده می شود. جریان هوا در داخل کمپرسور به صورت دوار به صورت فشرده حرکت کرده و به طرف جلو پیش می رود که میزان جریان هوا به وسیله باد سنج اندازه گیری می شود. این دستگاه توسط سنسورش در داخل و بین دنده های کمپرسور به شکل آزادانه حرکت کرده و میزان جریان عبوری از دستگاه را لحظه ای اندازه گیری میکند. cfm واحد اندازه گیری حجم هوای عبوری می باشد که مقدار جریان هوای عبور شده را بر حسب دقیقه ثبت می شود. اندازه گیری های ثبت شده برحسب متر مکعب، فوت مکعب/دقیقه، متر مربع/ دقیقه محاسبه می شود. برای اندازه گیری سرعت جریان هوا پیش از شروع کار با فشردن دکمه ثبت می شود. دهانه عبوری جریان هوا باید ابتدا بر حسب متر مربع اندازه گیری شود.

  مفهوم psi چیست؟

  فشار تولید شده توسط نیروی یک پوند بر اینچ مربع را با واحدی به اسم psi اندازه گیری می کنند. psi واحد بار در کمپرسور محسوب می شود.

  دبی هوا کمپرسور های اسکرو چیست؟
 • دبی هوای فشرده به معنی میزان مکش کمپرسور بر اساس توان فشار بار کمپرسور اسکرو بدون دهش است.  مثلاً کمپرسور با تولید 5 متر مکعب بر دقیقه می تواند 5 متر هوا را مکیده، در عوض فشار هوای مکیده شده را با شدت فشار بار بیشتر از دهانه مخصوص عبوری هوای فشرده شده تحویل دهد.

   

  چگونه در کمپرسور اسکرو میزان فشار برای تولید هوای فشرده را تنظیم کنیم؟

  حداکثر فشار مورد نیاز با در نظر گرفتن افت فشار ( 1 بار ) در دستگاه و مناسب بودن لوله ها از اندازه و استاندارد تنظیم می شود. معمولا در صورت استاندارد بودن سایز لوله ها و استفاده از لوله های مرغوب علاوه بر افت فشار فشرده سازی هوا به صورت حداکثر انجام می شود.
 • برای نصب کمپرسور اسکرو در یک محل باید به چه نکاتی توجه کرد؟

  در محل نصب کمپرسور باید از یک تهویه هوای خوب استفاده شود زیرا تهویه هوای مناسب مانع ایجاد و انباشته شدن گرد و غبار می شود. با تهویه مداوم و پیوسته، دمای محیط را در تمام فصول تنظیم می کند. هنگام نصب استاندارد کمپرسور اید استاندارد و دقت به تراز لوله ها، رعایت فاصله بین کمپرسور با دیوار و موارد بسیار دیگر رعایت شود تا دستگاه کارایی بالایی داشته باشد.

 • مزایای  استفاده از کمپرسور اسکرو چیست؟

      داشتن راندمان بالا در تعداد فشار بار بیشتر

    نداشتن هیچ لرزشی به دلیل استفاده نشدن قطعات متحرک در ساخت آن

      دارای حجم و وزن پایین و نیاز به فضای کمتر جهت نصب

       قابلیت تنظیم در شرایط نامساعد به دلیل کارایی بالا

  معایب کمپرسور اسکرو چیست؟

  ¨     داشتن قیمت بالا  در مقابل دستگاه های دیگر

  ¨     عدم کارایی برای ظرفیت های کم و هزینه بالای نگهداری

   

  شرکت تهران پتک ارائه دهنده انواع کمپرسور

  کمپرسور یک سیستم با قیمت بالا و کاربرد فراوان است. پرداخت هزینه جهت خرید این دستگاه ممکن است برای همه ما کاربران آن مقدور نباشد. اما با مراجعه به مراکز اجاره دهنده این دستگاه با اجاره موقت نیاز افراد را با پرداخت هزینه کمتر برطرف می کند. شرکت تهران پتک با ارائه انواع کمپرسور بخصوص کمپرسور اسکرو به صورت اجاره به متقاضیان آن خدمات ارائه می دهد . بنابراین شما با مراجعه به سایت شرکت تهران پتک می توانید کمپرسور مورد نظر خود را با هزینه کمتر اجاره کنید.