بسیاری از کارها با دست یا ابزار ساده انجام نخواهد گرفت و بدن انسان توانایی آن را ندارد برخی از کارها را با دست انجام دهد. به همین خاطر بسیاری از فعالیت ها مانند تخریب ساختمان، فعالیت های معدنی، حفاری، سوراخ کردن دیوار و ده ها کار دیگر نیاز به ابزار آلات و دستگاه های قوی دارد. البته خرید چنین ابزارها و دستگاه هایی در توان هر فردی نیست و هر فردی نیز برای همیشه نیاز به چنین ابزارهای نخواهد داشت. بنابراین بسیاری از شرکت ها تامین این ابزارآلات را بر عهده دارند و نسبت به اجاره آنها اقدام می کنند. اجاره کمپرسور یکی از مواردی است که مشتریان زیادی دارد.بسیاری از کارها با دست یا ابزار ساده انجام نخواهد گرفت و بدن انسان توانایی آن را ندارد برخی از کارها را با دست انجام دهد. به همین خاطر بسیاری از فعالیت ها مانند تخریب ساختمان، فعالیت های معدنی، حفاری، سوراخ کردن دیوار و ده ها کار دیگر نیاز به ابزار آلات و دستگاه های قوی دارد. البته خرید چنین ابزارها و دستگاه هایی در توان هر فردی نیست و هر فردی نیز برای همیشه نیاز به چنین ابزارهای نخواهد داشت. بنابراین بسیاری از شرکت ها تامین این ابزارآلات را بر عهده دارند و نسبت به اجاره آنها اقدام می کنند. اجاره کمپرسور یکی از مواردی است که مشتریان زیادی دارد.

 

کاربرد کمپرسور باد

باد از باد کردن لاستیک دوچرخه تا راه اندازی ماشین آلات صنعتی کاربرد دارند. این دستگاه در صنایع چوب، خودروسازی، غذایی، معدن، حمل و نقل نیز کاربرد دارد. کمپرسورها نوعی دستگاه مکانیکی هستند که با استفاده از انرژی الکتریکی و طی فرایندی باد را تولید می کنند.
این کمپرسورها در ظرفیت های مختلفی تولید می شوند به عنوان مثال پمپ باد 80 لیتری برای پاشش رنگ، پمپ های 350 لیتری برای کارواش، پمپ های 1000 کمپرسورهای لیتری در کارواش صنعتی و بکس بادی مورد استفاده قرار می گیرند این دستگاه ها از پمپ باد 25 لیتری تا پمپ باد 1500 لیتری دارد.
هزینه تولید و نگهداری پایین، گرمای کم، وزن بسیار کم، خطر کمتر نسبت به ابزار گازی و برقی از مزایای این کمپرسورها هستند. کمپرسورهایی که سیستم روغن کاری دارند برای جلوگیری از ایجاد صدای زیاد و کاهش راندمان دستگاه باید به صورت مرتب روانکاری انجام شود. اجاره کمپرسور باد برای اجرایی کارهای موردی بسیار باصرفه تر از خرید آن است

کاربرد چکش هیدرولیکی

چکش ها همانطور که از اسم آنها پیداست برای ضربه زدن مورد استفاده قرار می گیرند و در معادن برای خرد کردن سنگ های معدنی یا جاده سازی کاربرد دارند. کاربرد چکش هیدرولیکی در پروژه های شهری بیشتر است و در عملیات عمرانی مانند تعمیرات پیاده روها، خیابان سازی، تخریب ساختمان ها و کندن زمین برای اجرای پروژه های آبرسانی و خطوط مخابرات مورد استفاده قرار می گیرد.
چکش های هیدرولیکی بر روی بیل های مکانیکی و لودر ها قرار می گیرند. تخریب پی های بتنی، حفاری تونل، پی کنی، قله شکنی و تخریب ساختمان های قدیمی از دیگر مواردی است که توسط چکش هیدرولیکی انجام می شود.
انواع مته ها از نوع اسکنه ای لاغر، پخ، اسکنه ای عریض و مته نوک تیز بر روی چکش های هیدرولیکی قرار می گیرند. نکاتی در مورد استفاده از این نوع چکش وجود دارد که قبل از استفاده باید مورد توجه قرار گیرد تا آسیبی به دستگاه وارد نشود.

کاربرد چکش بادی

چکش بادی که به اسم پیکور بادی یا دژبر نیز شناخته می شوند نوع های مختلفی از جمله 7 کیلویی، 9 کیلویی، 10 کیلویی، 32 کیلویی و 40 کیلویی دارد که برای تخریب دیوار، تخریب آسفالت و کندن سیمانکاری یا سنگ کاری ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
شهرداری ها برای اینکه بخشی از پیاده رو را اصلاح کنند از طریق چکش بادی اقدام به تخریب سنگ فرش های کهنه می کنند. به دلیل اینکه دستگاه در هنگام کار نزدیک به بدن است باید از محافظ چشم و محافظ گوش استفاده شود چون دستگاه سر و صدای زیادی دارد ممکن است در طولانی مدت به شنوایی آسیب برساند.
این دستگاه ها بسیار حساس هستند و با توجه به اینکه با گرد و خاک سروکار دارند باید مدام تمیزکاری و روغن کاری آن انجام شود این کار عمر دستگاه را بیشتر و از خراب شدن قطعات جلوگیری می کند.
بسیاری از استفاده کنندگان از هلتی، چکش برقی یا چکش بادی برای چند روز به آن نیاز دارند و خرید و نگهداری این دستگاه ها مقرون به صرفه نخواهد بود. تهران پتک این ابزار را که برای تخریب های ساختمانی است را اجاره می دهد.

اجاره کمپرسور دیزل

کمپرسورهای دیزلی از جمله با اهمیت ترین کمپرسورها هستند و در صنایع کاربرد زیادی دارند. با استفاده از این نوع کمپرسورها دیگر نگرانی برای قطعی برق وجود ندارد و از آن می توان در تمام شرایط آب و هوایی استفاده کرد.
قدرت کمپرسورهای دیزلی در سایز همسان به مراتب بیشتر از دستگاه های بنزینی است. همچنین استفاده از کمپرسورهای دیزلی نسبت به بنزینی کم هزینه تر است. در واقع خرید دستگاه دیزلی گران تر است اما به مراتب هزینه نگهداری و استفاده از آن نسبت به دستگاه های دیگر کمتر است. اجاره کمپرسورها بر اساس مکان و نوع پروژه انجام می شود.
یکی از مزایای دستگاه های دیزلی حمل آسان آن است در هر جایی مانند جنگل، کویر، ساحل و یا معدن نیاز به نیرو داشته باشید به راحتی کمپرسور را به آن نقطه انتقال داده و تا زمانی که سوخت دیزل تامین باشد می توانید از آن به نحو احسن استفاده کنید.
هزینه و مکان نگهداری کمپرسورها کار آسانی نیست از این رو برای پیمانکارانی که بصورت مقطعی به دستگاه کمپرسور نیاز دارند اجاره کمپرسور بهترین و باصرفه ترین گزینه است. ممکن است پیمانکار امروز در نقطه ای کار داشته باشد و در آینده در نقطه ای دیگر در کشور مشغول به فعالیت باشد پس حمل وسایلی مانند کمپرسور کار سختی است به همین دلیل اجاره کمپرسور بهترین راه کار است.

در انتخاب کمپرسور موارد زیر را باید در نظر گرفت
 • حداقل و حداکثر میزان مصرف سوخت کمپرسور
 • در نظر گرفتن میزان لرزش دستگاه
 • شرایط محلی که دستگاه در آنجا نگهداری می شود
 • روش های که برای خنک کردن دستگاه در نظر گرفته می شود
 • سرمایه اولیه برای خرید
 • در نظر گرفتن هزینه تعمیر و نگهداری
 • خرید دستگاه بر اساس نیازمندی های موجود

کاربرد کمپرسور در معادن

کمپرسور در حفاری و اکتشافات معدن کاربرد زیادی دارد از کمپرسورها برای کارهای زیر در معادن استفاده می شود.
 • سوراخکاری برای کارگذاری مواد منفجره
 • بیل های چرخشی و ماشین آلات تخلیه معدن
 • بالابرهای نیوماتیک (بادی)
 • فن های تهویه
 • تسمه نقاله های نیوماتیک
 • اسکنه و قلم های بادی
 • سنگ خرد کن های بادی
 • چکش های بادی
 • سنگ شکن های هیدرولیکی
 • جک های بادی
دسترسی سریع به قطعات، قابلیت کارکرد در دمای بالا، کارکرد مداوم دستگاه، استفاده از واحد هواساز و سیستم تنظیم کننده دور موتور بخشی از خصوصیات کمپرسورهای معدنی است. در هنگام اجاره کمپرسور برای کار در معادن باید در نظر داشته باشید که کمپرسور مورد نظر توانایی های ذکر شده را داشته باشد.

کاربرد بابکت

بابکت یا همان مینی لودر که بیشتر در ایران به بابکت شناخته شده است کاربردهای زیادی دارد. بابکت با سایز کوچک به دلیل سرعت بالا و قدرت زیادی که دارد کاربردهای مختلفی در صنایع مختلفی مانند ساختمان سازی، کشاورزی و راهسازی دارد. بابکت ها این قابلیت را دارند که تجهیزات به آنها متصل شود و در معدن نیز کاربرد زیادی دارند.
کاربرد بابکت ها در معادن بسیار زیاد است این دستگاه علیرغم جثه کوچکی که دارد قادر به جابجایی چند برابری نسبت به سایزش است و یکی از مزایایی دیگری که دارد بر روی هر سطحی به راحتی حرکت می کند. با نصب تجهیزات سوراخ کن بر روی بابکت به راحتی کار سوراخ کردن زمین را انجام می دهد.
بابکت ها در زمان ریزش کوه و بارش شدید برف در هر شرایط آب و هوایی در باز کردن جاده ها مسئولیت خود را به درستی انجام می دهند و در راهسازی در بین مهندسین راهسازی دارای محبوبیت هستند. این دستگاه همچنین در پروژهای شهرداری ها به دلیل سایز کوچک آنها بسیار مفید و باعث ایجاد محدودیت مانند مسدود کردن خیابان ها نخواهند شد.
کشاورزان نیز از این دستگاه کوچک برای جابجایی خاک و سنگ و بارکردن آنها در زمین های کشاورزی استفاده می کنند. وزن سبک بابکت نسبت به سایر ماشین آلات باعث می شود آسیب کمتری به زمین کشاورزی وارد شود.

کاربرد بیل مکانیکی

از بیل مکانیکی برای حفاری کانال ها، خاکبرداری، گودبرداری و حمل مواد و اجسام استفاده می شود. نصب چکش یا پیکور به بیل مکانیکی یکی از مزیت های این دستگاه است که در تخریب بتن و سنگ های بزرگ بسیار اثرگذار است. بیل مکانیکی در مقایسه با لودر دقت بیشتری دارد.
دو نوع بیل مکانیکی با چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی وجود دارد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. چرخ های لاستیکی برای پروژه های داخل شهر و چرخ های زنجیری برای محل هایی که شیب تندتر و خاک سست تر دارند مناسب هستند.

 

نکات ایمنی قبل از شروع بکار

 • کف کمپرسور را چک کنید که روغن وجود نداشته باشد
 • سالم بودن لوله و شیلنگ ها را چک کنید
 • میزان روغن دستگاه را چک کنید
 • شیر خروجی را باز کنید
 • جهت چرخش الکتروموتور را چک کنید
 • درب های دستگاه را ببندید و استارت را بزنید
 • دمای دستگاه باید بصورت روزانه چک شود و در تابستان بیشتر از 90 درجه نباشد بهترین دمای کاری مابین 75 تا 85 درجه است.
تمیز کردن هواکش دستگاه، تعویض قطعات توسط افراد متخصص، خودداری از شل کردن اتصالات در زمان روشن بودن و بازرسی های دوره ای مواردی است که باید در نگهداری دستگاه مورد توجه قرار گیرد.